Jak sformatować laptopa?

Regularnie dochodzi do sytuacji, w których konieczne okaże się sformatowanie komputera. System operacyjny to zwykłe oprogramowanie, które może odmówić posłuszeństwa. Wbrew pozorom nie jest to bardzo skomplikowana czynność. Wystarczy podstawowa wiedza z zakresu podzespołów i umiejętność postępowania zgodnie ze wskazówkami. W jaki sposób przeprowadzić proces formatowania komputera? Na co zwrócić szczególną uwagę? Co należy zrobić po prawidłowym sformatowaniu laptopa? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań dostarcza poniższy artykuł.

Jak sformatować komputer?

Regularnie dochodzi do sytuacji, w których konieczne okaże się sformatowanie komputera

Przede wszystkim wraz ze sformatowaniem komputera tracimy wszystkie dane, dlatego warto zrobić kopie zapasową najważniejszych plików. Niezbędny okaże się nośnik instalacyjny z systemem operacyjnym- płyta lub pendrive. W zależności od tego co wybierzemy, musimy w biosie ustawić prawidłową kolejność bootowania. Jeśli już tego dokonamy, uruchamiamy ponownie laptopa i czekamy, aż na ekranie pojawi się kreator instalacji. Należy postępować zgodnie ze wskazówkami. Najtrudniejszą częścią może okazać się zabawa z partycjami. Należy przydzielić wolne miejsce do jednej z nich lub stworzyć kilka- wszystko zależy od preferencji użytkownika. W pewnym kroku będziemy musieli podać kod aktywacyjny, jeśli jednak nie mamy go przy sobie, możemy pominąć ten krok.

Co po formatowaniu?

Przede wszystkim konieczna okaże się instalacja niezbędnych sterowników. Należy zwrócić uwagę na to, jakie podzespoły posiadamy. Przykładowo w przypadku HP ZBook Firefly 15 G7 jest to procesor Intel Core i7 10510U, pamięć RAM 16 gigabajtów i karta graficznąa nVidia Quadro P520. Nazwy poszczególnych części powinniśmy sprawdzić także w swoim laptopie, aby wiedzieć, jakie sterowniki należy pobrać. Często razem z laptopem otrzymujemy także płytkę, na której znaleźć można podstawowe oprogramowanie, które zapewni prawidłowe działanie poszczególnych części.

Kobieta - freepik - pl.freepik.com