Super lekki i bardzo mocny, czyli Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 1

Wśród laptopów biznesowych firmy Lenovo zaprezentowanych w ostatnim czasie, uwagę przykuwa model X2 Nano Gen 1 z popularnej serii ThinkPad. Jest to jeden z najlżejszych komputerów przenośnych wyprodukowanych w ostatnim czasie. Dodatkowo sprzęt ten posiada całkiem spore możliwości jeśli chodzi o moc. Wszystko to dowodzi ogromnego skoku technologicznego, jakiego dokonała w ostatnich latach branża komputerowa. Przyjrzyjmy się konfiguracji tytułowego urządzenia.

Procesor i pamięć operacyjna

Tradycyjnie już przegląd rozpoczynamy od tych rzeczy, które najbardziej interesują każdego czytelnika. Będzie to więc moc obliczeniowa, którą posiada Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 1 od Kuźniewski. Seria procesorów dostępna w urządzeniu to Intel Core i7 11 generacji. Będziemy mogli więc wybrać procesor nawet o sześciu rdzeniach po dwa wątki na każdy z nich, a prędkość może przekroczyć 5.00 GHz. Zestawiając to ultraszybką pamięcią typu LPDDR4x, której można zamontować tutaj aż do 16 GB włącznie, uzyskujemy wyjątkowo mocną maszynę mimo jej niewielkiej wagi.

Ekran, dysk twardy i pozostałe

X1 Nano Gen 1 to laptop bardzo kompaktowych rozmiarów, między innymi dzięki wyświetlaczowi o przekątnej 13 cali. Dostępne są dwa rodzaje matryc, obydwie obsługujące rozdzielczość 2K (2160 na 1360 pikseli), z czego jedna obsługuje dotyk. Dzięki temu możemy z naszego laptopa korzystać tak, jak ze smartfona czy tabletu. Dysk twardy, który może zostać zamontowany w Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 1, to wyłącznie wersja SSD pracująca na szybkiej szynie PCIe. Maksymalna pojemność będzie wynosić aż 1 pełny terabajt, co naprawdę jest wartością bardzo dużą jak na komputer przenośny.

Nie można zapomnieć także o podświetlanej białymi diodami LED klawiaturze, odporności na zalanie czy pojemnej baterii. Pozwala ona na pracę aż do 17,3 godziny bez zasilania sieciowego, przy niskim obciążeniu sprzętu. Błyskawiczne uzupełnienie energii jest natomiast możliwe dzięki zaimplementowanej technologii Rapid Charge. Łączność ze światem zapewnia Bluetooth w wersji 5.0, karta Wi-Fi obsługująca standardy aż do najnowszego AX, a także opcjonalnie karta WWAN, obsługująca zarówno połączenia LTE jak i 5G. Nie można też nie wspomnieć o przywoływanej już niskiej masie – to zaledwie 907 gramów.