Mój laptop biznesowy zacina się – co robić?

Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których po pewnym czasie zauważymy znaczny spadek wydajności laptopa. Nic dziwnego, bowiem komponenty zużywają się, a dysk twardy zaśmiecany jest wieloma plikami, które są zupełnie niepotrzebne i zajmują jedynie wolną pamięć. A jak jeszcze znajduje się tam złośliwe oprogramowanie – nie da się korzystać normalnie z urządzenia. Od czego zależy szybkość komputera? Jak zoptymalizować jego działanie? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Od czego zależy prędkość naszego laptopa biznesowego?

Najważniejsze jest to, z jakich komponentów składa się poszczególne urządzenie. Przykładowo HP ZBook Firefly 15 G7 (o którym także tutaj: https://www.kuzniewski.pl/k4859,laptopy-hp-zbook-zbook-15u-firefly-15-zbook-firefly-15-g7.html) wyposażony jest w procesor Intel Core i7 10510U, pamięć RAM 16 gigabajtów, a także kartę graficzną nVidia Quadro P520. Dodatkowo posiada dysk twardy o pojemności 512 gigabajtów, co umożliwia błyskawiczne zapisywanie i odczytywanie danych. To właśnie te podzespoły odpowiadają za to, jak szybko laptop będzie wykonywał nasze polecenia. Dlatego też podczas zakupu nowego sprzętu musimy zwrócić uwagę na wszystkie komponenty, aby połączone w całość stanowiły ciekawą konfiguracje, która będzie stabilnie działać przez długi czas.

W jaki sposób przyspieszyć działanie laptopa?

Na początku warto usunąć przestarzałe oprogramowanie, którego kompletnie nie używamy. Pozbądźmy się także plików i folderów, które także zajmują jedynie niepotrzebnie pamięć. Kolejnym krokiem okaże się usunięcie plików tymczasowych za pomocą specjalnego oprogramowania, często może przynieść to chwilową ulgę. Należy też przeskanować komputer programem antywirusowym, aby wykluczyć szkodliwe działanie złośliwego oprogramowania. Jeśli pomimo to laptop nadal działa dość wolno, wówczas warto sformatować komputer. Wbrew pozorom jest to czynność, z którą może poradzić sobie przeciętny użytkownik.

Komputer zdjęcie utworzone przez master1305 - pl.freepik.com